שני קשישים תבעו מהמדינה עשרות אלפי שקלים עבור קבורת יקיריהם

שני קשישים תבעו מהמדינה עשרות אלפי שקלים עבור קבורת יקיריהם

בית משפט השלום בכפר סבא דן בשתי תביעות של קשישים שנאלצו לשלם הון עבור קבורת יקיריהם בבית עלמין אזרחי.

זוג קשישים תושבי רעננה, שביקשו להיקבר קבורה אזרחית, נרשמו כחברים בעמותת "מנוחה נכונה" כפר סבא, לאחר שהבינו כי אין בעיר מגוריהם אפשרות לקבורה אזרחית. בשנת 2010 נפטרה הקשישה ובעלה פנה לבית העלמין האזרחי בכפר סבא בבקשה לתיאום הקבורה. אז הוסבר לו כי בבית עלמין זה רשאים להיקבר במימון המדינה רק תושבי כפר סבא. הקשיש נדרש לשלם סכום של 18,000 ₪ עבור קבורת המנוחה בבית העלמין.

באותה שנה, קשיש נוסף מאיזור השרון ביקש על ערש דווי להיקבר קבורה אזרחית. אלמנתו ניסתה לברר את אפשרויות הקבורה האזרחיות בקרבת מקום מגוריה – כפר הגמלאים בני דרור. בית העלמין הקרוב ביותר והיחיד בו מתאפשרת קבורה אזרחית במימון המדינה היה בית העלמין בכפר סבא. התובעת מלאה אחר משאלת הלב האחרונה של בעלה המנוח וקברה אותו קבורה אזרחית, עליה נאלצה לשלם סך של 15,000 ₪. נציג עמותת "מנוחה נכונה" הסביר לה שעליה לשאת בתשלום משום שהיא ובעלה המנוח לא היו תושבי כפר סבא ביום הפטירה.

בשני המקרים שילמו הקשישים את מלוא הסכום לבית העלמין האזרחי בכפר סבא, והגישו, כל אחד בנפרד, תביעה קטנה נגד המדינה. שתי התביעות אוחדו והוגשו כתביעה אחת לבית משפט השלום בכפר סבא. במוקד התביעה עומדת הטענה כי המדינה לא מילאה חובתה ליישם כראוי את חוק הזכות לקבורה אזרחית –הקובע כי לכל אדם בישראל עומדת הזכות להיקבר בבית עלמין אזרחי חלופי על פי בחירתו. המדינה לא דאגה להקמתם של בתי עלמין אזרחיים בכמות מספקת עבור תושבי המדינה, ולא העמידה מידע מספק לציבור בכל הנוגע לאפשרויות הקבורה האזרחית.
 
עוד טוענים התובעים, כי המדינה חילקה את הארץ לארבעה אזורים בלבד (צפון, דרום, מרכז וירושלים), לא סיפקה רשימה של ישובים שמשתייכים למי מבתי העלמין האזרחיים, ויצרה מצג שווא כי בית העלמין בכפר סבא – מאפשר קבורה אזרחית בחינם לכל תושבי אזור המרכז.
 
בית המשפט קבע כי המדינה התרשלה באופן חמור ביישום הוראות חוק הזכות לקבורה אזרחית, ואילו המשרד לשירות דת, האמון על נושא הקבורה בישראל, נכשל כשלון חרוץ במסירת מידע חיוני לציבור בנושא הקבורה האזרחית החלופית. 

בית המשפט חייב את המדינה לפצות את התובעים ולהחזיר להם את מלוא הסכום ששלמו לבית העלמין וכן לשאת בהוצאות המשפט.

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo