מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

 

בתי הקברות בישראל מתמלאים בקצב מסחרר וכמעט אין עוד מקום להלוויות חדשות. מצוקת מקומות הקבורה הפכה לאחד האתגרים הדחופים בישראל, שכן בחלק מבתי הקברות העירוניים כבר אוזלים המקומות.

לפי הערכות של משרד הבינוי והשיכון, ישראל צפויה להיתקל במחסור חריף של כ-120 אלף מקומות קבורה עד שנת 2035. המצב החמור נובע משילוב של גידול אוכלוסייה, תהליכי בינוי עירוני צפופים ומחסור בשטחי קרקע פנויים.

במרכז הארץ, המצב כבר הגיע לנקודת משבר. בתי קברות וותיקים כמו בהר הרצל ובהר המנוחות בירושלים ובקריית שאול בתל אביב משמשים כבר מעל מאה שנה ומקומות הקבורה הפנויים בהם נדירים ביותר. אפילו חלקות חדשות שנפתחו לאחרונה כמו בית הקברות חולדה בגוש דן צפויות להתמלא תוך זמן קצר.

אמנם ראשי הערים מקצים קרקעות לבתי קברות חדשים, אך לרוב מדובר בשטחים צרים ומוגבלים המאפשרים פתרון רק לטווח קצר. יתרה מזאת, תהליך הקמת בתי קברות חדשים נתקל לא אחת בהתנגדות ציבורית, דת וממשל.

מומחים קוראים לפתרון מערכתי שיתמודד עם האתגר באופן יסודי ולטווח ארוך. בין ההצעות: הקמת מתחמי קבורה אזוריים גדולים במקום פיזור יתר, שימוש בטכנולוגיות כמו קבורה אנכית לניצול יעיל של השטח, והגברת הפרקטיקה של קבורה חוזרת באתרים קיימים לאחר זמן.

כמו כן, יש הטוענים כי יש לעודד נורמות קבורה חלופיות כגון שריפת גופות על מנת לפנות עומס ממתחמי הקבורה המסורתיים. אך בזירה הפוליטית-דתית, ההתנגדות לחלופות אלה עודנה גבוהה.

ללא פתרון הולם, האתגר של מקומות הקבורה יפגע לא רק בצרכים הטקסיים והרגשיים של המשפחות השכולות, אלא גם ברמת החיים בכלל, עקב העומס הצפוי במקומות הקבורה ותפיסת שטחים פתוחים יקרי ערך.

רשויות השלטון המקומי והמרכזי נקראות לבחון דרכים חדשניות ויצירתיות להתמודדות עם המצוקה הקיימת, שכן עבור רבים, השאלה היכן ייקברו יהיה אתגר של ממש בעתיד הקרוב.

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo