מתי עיבוד אבל הוא תהליך נורמלי ומתי הוא מוגדר כאבל פתולוגי

מתי עיבוד אבל הוא תהליך נורמלי ומתי הוא מוגדר כאבל פתולוגי

אבל הוא תהליך נורמאלי וטבעי, הוא למעשה חלק בלתי נפרד מהאובדן של אדם יקר

מתי עיבוד אבל הוא תהליך נורמלי ומתי הוא מוגדר כאבל פתולוגי

אבל הוא תהליך נורמאלי וטבעי, הוא למעשה חלק בלתי נפרד מהאובדן של אדם יקר, חשוב ואהוב – כאשר תחושת העצבות והקושי הרגשי, מהווים את נחלתם של רוב המתאבלים.
יחד עם זאת, נשאלת השאלה, מתי האבל מפסיק להיות מוגדר כטבעי או נורמטיבי והופך לפתולוגי – ובמקרה שכזה, מצריך התערבות של גורמים טיפוליים מקצועיים שונים.


תסמינים של אבל פתולוגי
בכדי לטפל באבל פתולוגי צריך תחילה ללמוד לזהות אותו. הסימפטומים של אבל פתולוגי מזכירים את התסמינים של דיכאון קליני וכוללים: פסימיות, קושי בתפקוד היומיומי, בעיות שינה, חוסר עניין, התבודדות, חוסר אונים ובמקרים קיצוניים, עלולות לצוץ גם מחשבות אובדניות בראשו של המתאבל (מתוך מחשבה שהוא לא יכול להמשיך בחייו ללא האדם אותו הוא איבד)  – כמובן, שחלק גדול מתסמינים אלו מאפיינים גם אבל נורמטיבי, אך כאשר הם נמשכים לאורך זמן, דבר זה אמור להוות כתמרור אזהרה ולהצריך פנייה לאבחון וטיפול – ברוב המקרים, הקרובים למתאבל הם אלו שאמורים לשים לב לתסמינים אלו ולהפנות אותו לטיפול. 

איך טיפול CBT  עוזר בהתמודדות עם אבל ואובדן?

אחת מטכניקות הטיפול אשר בכוחן לסייע לאדם השרוי באבל פתולוגי, היא טיפול CBT.

CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אשר ייעודו לסייע למטופל ליצור משמעות לחיים גם ללא הנוכחות של אותו אדם אשר נפטר.
המטרה של הטיפול היא להחליף את המחשבות הקשות במחשבות חדשות, בונות ומנחמות.
כמובן, שהטיפול מותאם באופן פרטני למטופל, תוך דגש על סוג האובדן, על סוג וחומרת הסימפטומים אותם הוא חווה ועל פרמטרים נוספים שהינם בעלי השפעה על תהליך ההתמודדות – כאשר המטרה, היא תמיד אותה מטרה – לאפשר לו לצאת לדרך חדשה שהינה אופטימית יותר.  

 

 

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo