הלכות קבורה

הלכות קבורה

סקירה קצרה של הלכות ודינים הנוגעים לקבורה.

הלכות קבורה

פטירה של קרוב היא אירוע מכונן וקשה בכל עת ובכל שלב. בהתאם, המסורת היהודית מונה מנהגים והלכות שעוסקים במנהגי הפטירה, הלוויה, הקבורה והאבלות. זאת על מנת להעניק למנוח כבוד אחרון ולסייע לקרוביו להתמודד עם האובדן שפקד אותם. לפניכם סקירה קצרה של הלכות ודינים הנוגעים לקבורה.

קבורה באדמה

המסורת היהודית לגבי הלכות קבורה נגזרת מהפסוק הידוע – "כִּי-עָפָר אַתָּה, וְאֶל-עָפָר תָּשׁוּב" (בראשית, פרק ג', פסוק יט'). מכאן, שלאחר פטירה על אדם לשוב אל העפר, כלומר אל האדמה, ממנה נוצר. הקבורה היהודית על כן נעשית באדמה, דבר שמאפשר לגופת הנפטר להפוך לעפר בצורה טבעית. מכאן ששריפה, המשמידה את גוף המת ואינה מאפשרת לו לחדול מלהתקיים באופן טבעי, היא אסורה. חניטה, שבה מוצאים האיברים הפנימיים ומושלכים, אסורה גם כן.

הלכות קבורה חשובות נוגות לאיסור על הצגת גופה ברבים, שכן הדבר פוגע בכבוד המת ובפרטיותו. בנוסף אסורים ניתוחי מתים שכן כרוך בהם ביזיון מסוים של המת ופעמים רבות ישנם איברים שלא נקברים. בנסיבות מסוימות ניתן להותיר ניתוח לאחר המוות, על בסיס התייעצות עם רב המומחה לתחום. בחו"ל הקבורה לרוב נעשית בתוך ארון קבורה ובמקרים אלו חשוב מאוד לוודא כי הארון בנוי מעץ ואינו מכיל חומרים בלתי מתכלים ו/או מתכת.

חברה קדישא

חלק בלתי נפרד מהקבורה היהודית נעשה על ידי חברה קדישא, שאנשיה מכינים את המנוח לקבורה. התהליך כולל רחיצה של הגופה, הלבשתה בתכריכים ווידוא שהקבורה נעשית כהלכתה. בישראל מרבית הפעילות נעשית על ידי המועצה הדתית ובחו"ל חברה קדישה פועלת לרוב באופן עצמאי כמוסד צדקה. לאחר פטירה רצוי ליצור מיידית קשר עם החברה קדישא.

קבורה יהודית

ההלכה מחייבת קבורה בבית עלמין יהודי וכמו כן שהכנות לקבורה והקבורה עצמה, כולל הובלת גופת הנפטר, ההורדה של הגופה לקבר ומילוי עפר בתוכו, יעשו על ידי יהודים. במהלך הלוויה נהוג כי קרובי הנפטר מהמדרגה הראשונה קורעים את בגדיהם כאות צער. בזמן הקבורה יאמרו קדיש, צידוק הדין ותפילת אל מלא רחמים.

 

 

יעקב גולדשטיין 12/07/2018

בעניין קבורת על מעל נפטר קיים . האם קיים מינימום גובה עפר בין נפטר לנפטר . וגובה עפר נותר מעל הנפטר החדש .

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo