הלכות קבורה

הלכות קבורה

סקירה קצרה של הלכות ודינים הנוגעים לקבורה.

הלכות קבורה

פטירה של קרוב היא אירוע מכונן וקשה בכל עת ובכל שלב. בהתאם, המסורת היהודית מונה מנהגים והלכות שעוסקים במנהגי הפטירה, הלוויה, הקבורה והאבלות. זאת על מנת להעניק למנוח כבוד אחרון ולסייע לקרוביו להתמודד עם האובדן שפקד אותם. לפניכם סקירה קצרה של הלכות ודינים הנוגעים לקבורה.

קבורה באדמה

המסורת היהודית לגבי הלכות קבורה נגזרת מהפסוק הידוע – "כִּי-עָפָר אַתָּה, וְאֶל-עָפָר תָּשׁוּב" (בראשית, פרק ג', פסוק יט'). מכאן, שלאחר פטירה על אדם לשוב אל העפר, כלומר אל האדמה, ממנה נוצר. הקבורה היהודית על כן נעשית באדמה, דבר שמאפשר לגופת הנפטר להפוך לעפר בצורה טבעית. מכאן ששריפה, המשמידה את גוף המת ואינה מאפשרת לו לחדול מלהתקיים באופן טבעי, היא אסורה. חניטה, שבה מוצאים האיברים הפנימיים ומושלכים, אסורה גם כן.

הלכות קבורה חשובות נוגות לאיסור על הצגת גופה ברבים, שכן הדבר פוגע בכבוד המת ובפרטיותו. בנוסף אסורים ניתוחי מתים שכן כרוך בהם ביזיון מסוים של המת ופעמים רבות ישנם איברים שלא נקברים. בנסיבות מסוימות ניתן להותיר ניתוח לאחר המוות, על בסיס התייעצות עם רב המומחה לתחום. בחו"ל הקבורה לרוב נעשית בתוך ארון קבורה ובמקרים אלו חשוב מאוד לוודא כי הארון בנוי מעץ ואינו מכיל חומרים בלתי מתכלים ו/או מתכת.

חברה קדישא

חלק בלתי נפרד מהקבורה היהודית נעשה על ידי חברה קדישא, שאנשיה מכינים את המנוח לקבורה. התהליך כולל רחיצה של הגופה, הלבשתה בתכריכים ווידוא שהקבורה נעשית כהלכתה. בישראל מרבית הפעילות נעשית על ידי המועצה הדתית ובחו"ל חברה קדישה פועלת לרוב באופן עצמאי כמוסד צדקה. לאחר פטירה רצוי ליצור מיידית קשר עם החברה קדישא.

קבורה יהודית

ההלכה מחייבת קבורה בבית עלמין יהודי וכמו כן שהכנות לקבורה והקבורה עצמה, כולל הובלת גופת הנפטר, ההורדה של הגופה לקבר ומילוי עפר בתוכו, יעשו על ידי יהודים. במהלך הלוויה נהוג כי קרובי הנפטר מהמדרגה הראשונה קורעים את בגדיהם כאות צער. בזמן הקבורה יאמרו קדיש, צידוק הדין ותפילת אל מלא רחמים.

 

 

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר

יעקב גולדשטיין 12/07/2018

בעניין קבורת על מעל נפטר קיים . האם קיים מינימום גובה עפר בין נפטר לנפטר . וגובה עפר נותר מעל הנפטר החדש .

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo