קבורה במערות

קבורה במערות

קבורה במערות פני העבר אל מול העתיד

קבורה במערות

 

פני הקבורה ביהדות שינו את אפיים לאורך השנים ולא תמיד קברו בני עמנו את מתיהם באופן אותו אנו מכירים היום. תוך חקירה קצרה של היסטורית העם היהודי ומנהגי הקבורה שלנו, אנו למדים כי בעבר, מנהגי קבורת המת היו שונים מאלו הנהוגים היום בצורה משמעותית כאשר ההבדל העיקרי נובע מרוח התקופה – ומאפיינים סביבתיים נוספים שהשפיע על אופי טקס הקבורה. במיוחד ניתן להבחין בכך שאם כיום קבורת השדה היא שיטת הקבורה הנפוצה בעבר הייתה נהוגה קבורה במערות קבורה.

 

קבורה במערות קבורה

מערות הקבורה נחצבו בהרים על פי אמות מידה קבועות שנקבעו על פי ההלכה ובהתאם למנהג ולאמונה של אותה התקופה. בשיטות הקבורה הקדומות נהוג היה לקבור יחדיו באותה מערה בנים ובנות לאותה המשפחה ובזמן האבל לעלות אל הקבר ולהניח מנחה לנפטר. ברוב המקרים, במערות הקבורה לא הייתה מצבה והיחס אל המת היה שונה. בניגוד לנהוג היום, המתים היו מונחים בתוך כוכים בארונות קבורה ולעיתים אף שכבו חשופים ולאחר שהגופה הייתה מתכלה בני המשפחה היו שבים אל המערה, מלקטים את העצמות ומניחים אותן בגומחה מיוחדת המיועדת לקבורה שנייה.

 

קבורה במערות - העבר מול ההווה

כיום אין זה נהוג לקבור את המתים במערות קבורה אלא בבית העלמין כאשר גופת הנפטר נטמנת באדמה לאחר לוויה. ללוויות ישנה משמעות גדולה והיא ללוות את הנפטר בדרכו האחרונה ולתמוך במשפחתו ובקרוביו השרויים באבל עמוק על אובדן יקיריהם. לאחר הלוויה בני המשפחה מתחילים את השבעה, בה הם מקיימים מצוות אבלים ולאחר 30 ימים, שבים אל הקבר לחשיפת המצבה, תהליך המאפשר מעין סגירת מעגל.

 

פנינו לאן?

במציאות של היום ישנו מחסור במקומות קבורה ועל כן חברה קדישא פונים אל אפיקי קבורה חדשים ביניהם היכלי קבורה מפוארים בהם הנפטרים נקברים בתוך תאי קבורה מיוחדים מבטון המופרדים זה מזה על ידי אדמה. בדומה למערות קבורה, קבורה בקומות גם היא הייתה נהוגה בעברו של העם היהודי ועל כן יכול להיות שמנהג הקבורה שרווח עד היום יקבל תפנית חדשה או לחלופין, תוחזר עטרה ליושנה.

 

למידע נוסף בנושא קבורה אתם מוזמנים לעיין בעמוד מידע שימושי >>

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo