משחק כדורגל כפרידה מן המת

משחק כדורגל כפרידה מן המת

בכל התרבויות ממלאת הקבורה מספר תפקידים. אופן הקבורה הייחודי מבטא גם השקפה לגבי המוות ומה בא אחריו.

בקרב שבט אינדיאנים בצפון אמריקה, משחק כדורגל מהווה חלק בלתי נפרד מטקס הפרידה מן המת. על המגרש שתי קבוצות, אחת מייצגת את החיים והשניה את המתים, והתוצאה קבועה וידועה מראש: קבוצת החיים מביסה את המתים. למשחק יש תפקיד חשוב בשכנוע המת שהמוות הוא סופי, והוא אינו יכול לשוב ולהסתובב בקרב החיים.  

אם זה נשמע לכם מוזר, כדאי לזכור שמנהגי אבלות, טקסי פולחן וקבורה משתנים בין מקומות ובין תקופות. העולם העתיק, למשל, מלא בטקסי קבורה שכיום נראים משונים. המצרים הקדמונים נהגו לקבור את המלכים עם חפצים ומזון, וחנטו את גופותיהם, כי האמינו שגם לאחר המוות המת ממשיך לאכול ולשתות ולעשות את אותם הדברים; הוויקינגים קברו את מנהיגיהם עם הספינות, ולפעמים נקברו כלבים, סוסים וכך הלאה יחד עם אדוניהם. את הגופה נהגו לשרוף.
 
בכל התרבויות ממלאת הקבורה מספר תפקידים. שלושת התפקידים העיקריים הם סילוק פיזי של הגופה; הסדרת היחסים בין המת לקרוביו; וטיפול במסעה של הנפש. אופן הקבורה הייחודי מבטא גם השקפה לגבי המוות ומה בא אחריו. בטיבט, למשל, קיימת אמונה בלידה מחדש ובגלגול נשמות. זוהי אמונה שונה מהאמונה בתחיית המתים שהייתה מקובלת במצרים העתיקה, ואשר השפיעה על היהדות, הנצרות והאיסלאם. המאמינים בתחיית המתים, מאמינים כי המת יחזור לחיים באותה צורה בה עזב אותם, ולכן נעשה מאמץ לשמר את גוף המת, ואילו, המאמינים בגלגול נשמות מאמינים כי הנשמה מתגלגלת ויכולה להיוולד מחדש בכל צורה, והמת לוקח אתו לדרכו רק את את המעשים שעשה או לא עשה, ולכן אין חשיבות לגוף המת, וניתן לשרוף אותו. 

"ספר המתים הטיבטי" נכתב מתוך אמונה בגלגול נשמות. הספר בא להדריך את הנשמה במעבר שבין החיים ללידה מחדש, ומהווה למעשה מעין תפילה, שמשמיעים הכוהנים הטיבטים (לאמות) למת. התפילה באה להזכיר למת את כל מה שהיה עליו ללמוד בחייו הקודמים. מהבחינת הזאת, זהו גם  ספר לימוד לחיים, וזה לא מפתיע שפסיכולוגים רבים, ביניהם קרל יונג, ראו בו ספר חשוב שיכול ללמד רבות על נפש האדם. 

"עליך ללמוד למות, זהו ידע יעיל מכל ידע אחר. כולם יודעים שנמות אבל רק מעטים יודעים ומכירים את חכמת המוות - החכמה איך למות. למד כיצד למות, אז תלמד לחיות. זה אשר לא למד למות, לא יהיה מסוגל ללמוד לחיות" (מתוך פרקי לימוד של חכמים טיבטיים, הציטוט לקוח מספרו של פרננדו שוורץ ומופיע באתר אקרופוליס החדשה).  

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo