פנים רבות לאבל

פנים רבות לאבל

קחו את הזמן, הביעו רגשות, גלו סבלנות כלפי עצמכם ואפשרו לתהליך האבל להתרחש באופן הטבעי והנכון ביותר עבורכם

קחו את הזמן, הביעו רגשות, גלו סבלנות כלפי עצמכם

ואפשרו לתהליך האבל להתרחש באופן הטבעי והנכון ביותר עבורכם 

אין דרך אחת להתאבל. חוויית האבל היא חווייה אישית מאוד ואינדווידואלית, והצורה שהיא לובשת תלויה במשתנים רבים: במבנה האישיות וסגנון ההתמודדות שלנו, בחוויות החיים, באמונות, בסוג האובדן, בתמיכה שאנו מקבלים ועוד. פרסמנו פה בעבר את המודל שלהפסיכיאטרית קובלר-רוס, אשר מתאר חמישה שלבים של אבל: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. אבל לא כל מי שמתאבל עובר את כל השלבים הללו ובסדר הזה. למעשה, ישנם אנשים אשר מתמודדים עם האבל שלהם גם בלי לעבור אף לא אחד מהשלבים הללו.

תהליך האבל לוקח זמן, ולרוב אנו מתאוששים באופן הדרגתי. אי אפשר וגם לא מומלץ לזרז בכוח את התהליך, וגם אין לוח זמנים "נורמלי" להתמודדות הזאת. יש אנשים שמרגישים יותר טוב אחרי שבועות או חודשים. עבור אחרים, תהליך האבל נמשך שנים. כיוון שאין דרך אחת נכונה להתמודדות, חשוב שתגלו רגישות כלפי עצמכם, היו סובלנים, ואפשרו לתהליך להתרחש באופן טבעי. להלן כמה מיתוסים שגויים לגבי אבל.

מיתוס: הכאב יעלם אם אתעלם ממנו

האמת היא שהניסיון להתעלם מהכאב או להדחיק אותו בכוח לרוב מחמיר את המצב בטווח הארוך. תהליך ריפוי אמיתי דורש התמודדות אקטיבית עם הכאב.

מיתוס: חשוב להיות חזק לנוכח האובדן

האמת היא שעצב, פחד ובדידות הן תגובות נורמליות לאובדן, ואין סיבה שלא לבטא את מה שאנחנו מרגישים בניסיון "להגן" על המשפחה או החברים מפני הרגשות הללו. למעשה, ביטוי שלהם יעזור גם לנו וגם להם.

מיתוס: מי שלא בוכה, לא מרגיש צער על האובדן

בכי זו תגובה נורמלית לעצב, אבל זאת לא התגובה היחידה. אלה שלא בוכים מרגישים לא פחות רע מאלה שבוכים, רק יש להם דרך אחרת לבטא את הכאב.

מיתוס: אבל צריך להמשך שנה

אין משך זמן נכון או לא נכון לאבל. לכל אדם לוח הזמנים שלו.

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo