דיני ירושה

דיני ירושה

זכויות הירושה במקרים בהם אין צוואה כתובה

ירושה

כל אדם צובר בחייו רכוש: רכוש פיזי, קניין רוחני ואף רכוש שאין לו ערך כספי, אלא ערך סנטימנטלי בלבד (כמו מכתב שנכתב בעבר, או תמונה ספציפית). הרכוש אינו עובר עמנו לעולם הבא ועל כן הוא נחשב כעיזבון שאנו משאירים אחרינו. הרכוש והנכסים שצברנו (במידה וישנם) עוברים ליורשינו. ישנם מקרים, כמו למשל מחלה סופנית, שיש לנו ידע מוקדם המאפשר היערכות מיוחדת, וכתיבת צוואה אשר מטרתה לחלק את הרכוש באופן מוגדר בין היורשים. במקרים אחרים, הצוואה אינה כתובה ברגע הפטירה והבעלות עוברת ליורשים על פי כללים שנקבעו בחוק הירושה.

מהו חוק הירושה?

על מנת למנוע מריבות מעל המצבה, קבע המחוקק את חוק הירושה. חוק הירושה כולל דיני ירושה העוסקים בזכויות הירושה במקרים של היעדר צוואה לאחר הפטירה. חוקים אלו מנסים לדמות את החלוקה ליורשים לאופן בו הנכסים היו ככל הנראה מחולקים ליורשים במקרה בו נכתבה צוואה. על פי חוק, הירושה מונחית על פי שני קריטריונים והם קיומו של בן זוג או היעדרו. במידה וקיים בן זוג, חלקו תלוי בקיומם של בני משפחה מדרגה ראשונה.

סדר היורשים על פי חוק הירושה

בראש הרשימה עומד מי שהיה בן זוגו של הנפטר בזמן מותו.

בהיעדר בן זוג, לאחר תום תקופת האבל, חלוקת הרכוש תתבצע על פי סדר עדיפויות של ראשי אב: סדר עדיפויות, ששם את ילדיו ונכדיו של הנפטר במקום הראשון לאחר מכן את הוריו ואחיו ורק לאחריהם סביו ודודיו.

סדרי העדיפויות על פי ראשי אב הנם -

·במידה וילדיו של הנפטר נפטרו הירושה עוברת לצאצאיהם ולבני צאצאיהם.

·במידה והוריו של הנפטר נפטרו הירושה עוברת לאחיו.

·במידה והסבים נפטרו הירושה עוברת לדודיו.

זכות היורשים נקבעת על פי דין ולאחר מכן הירושה תחולק שווה בשווה בין היורשים של אותו בית אב.

למידע נוסף על ירושה ועל זכויותיהם של בני המשפחה, מוזמנים לבקר בעמוד המידע השימושי של אבל אינפו.

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo