אהבה בסוף הדרך

אהבה בסוף הדרך

סרטו של מיכאל הנקה "אהבה" הוא אחד הסרטים היפים שנעשו אי פעם על זקנה, חולי ומוות

סרטו של מיכאל הנקה "אהבה" הוא אחד הסרטים היפים שנעשו אי פעם על זקנה, חולי ומוות

בני 80 פלוס, בני הזוג ז'ורז' ואן (ז'אן לואי טרינטיניאן ‏ועמנואל ריבה הנפלאים), הם מה שהיינו מכנים "זוג טוב". יש ביניהם אינטימיות, הבנה הדדית, אהבה. שניהם היו מורים למוסיקה לפני שפרשו והחיים שלהם מתנהלים בהרמוניה יחסית, עם טקסים זוגיים שזוקקו במשך שנים. הם גרים לבדם בדירה בפריז, ובתם היחידה מבקרת אותם מפעם לפעם. אבל אין בביקורים האלה כדי להפיג את תחושת הבדידות. בסרט "אהבה" (2012) של הבמאי האוסטרי מיכאל הנקה, הבדידות של הזיקנה היא כמעט ישות בפני עצמה. בדידות כי החברים כבר אינם בחיים, בדידות כי יש רק בת אחת שמתגוררת רחוק, בדידות כי אימת המוות הממשש ובא מרחפת על פני התא הזוגי, המגן היחידי מפני הבדידות. בדידות שהיא הבדידות הקיומית של מי שנמצאים בסוף הדרך.

אן היא זו שלוקה בוקר אחד בשבץ. הסרט מתאר את ההידרדרות ההדרגתית במצבה, ואת הטיפול של ז'ורז' במי שהייתה שותפתו לחיים ואט אט הופכת לגוף שהוא קליפה ריקה. אן עקשנית, מסרבת לקבל טיפול, לא רוצה שירחמו עליה ומסתגרת יותר ויותר בתוך עצמה. ז'ורז' מטפל בה במסירות, מכבד את רצונה שלא ללכת למוסד טיפולי, ועושה למענה הכל, כמו אח סיעודי, כסא הגלגלים, עזרה במקלחת וכך הלאה.הסרט עוקב בדקדקנות אחר בני הזוג בתוך תהליך ההידרדרות הזה: אן, המטופלת שהופכת נוכחת-נעדרת, וז'ורז', המטפל שבצד החמלה והנאמנות הכמעט ריטואלית לאן, חווה כאב, זעם ותסכול. האהבה הגדולה בין בני הזוג הגיעה לשעת המבחן הגדולה ביותר שלה.

"אהבה" הוא סרט מלא בחמלה ובעדינות המתאר בדיוק כמעט מכאיב את סופם של החיים. הסרט זכה בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן ובפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר ובפרסים נוספים. הקליקו לצפייה בטריילר.


 

תגיות:
זיקנהמחלה
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo