קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)

קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)

קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)

במדינת ישראל קיימים כיום כ-60 בתי עלמין. עם למעלה מ-900 נפטרים על כל 100,000 איש מדי שנה ובין 40 ל-60 הלוויות בכל יום, בתי הקברות הולכים ומתרחבים עד לקצה גבול יכולתם. בבית העלמין ירקון למשל, שנחנך ב-1991, ישנם כבר למעלה מ-60,000 מצבות ותפוסת השטח שלו (כ-570,000 מ"ר) עומדת על כ-80%.

המחסור בקרקעות והצפיפות הגוברת הביאו לחיפוש פתרונות קבורה העומדים בכללי ההלכה היהודית. אחת התשובות לכך נמצאה במושג קבורת סנהדרין, הידוע כקבורה בקומות. קבורה בה הנפטר נטמן בתוך כוך החצוב בעומק קיר בטון. הנפטרים נקברים בתאים הבנויים זה מעל זה, בגובה של עד 3 תאים, כאשר בין הכוכים מפרידה אדמה. בפועל, המשפחה רואה למעשה רק את המצבה עצמה.

קבורה בקומות – מימי בית שני לימינו אנו

חשוב מאוד לציין כי קבורת סנהדרין היא כשרה לחלוטין מבחינה הלכתית. הנפטר נטמן בחללי אדמה ובכך נשמרת מדיניות "מעפר באת ואל עפר תשוב" המיושמת בקבורה המסורתית. התאים בקיר מלאים עפר מה שיוצר המשכיות בין האדמה בקרקע לעפר בתא.

קבורה בקומות היא כמובן לא עניין של השנים האחרונות. היה זה מנהג קבורה מרכזי בימי בית שני ומבחינה זו קבורת סנהדרין מהווה החזרת עטרה ליושנה. מדובר בסוג קבורה היסטורי בארץ ישראל, כפי שהיה מקובל בתקופת הסנהדרין (ומכאן קיבל הנוהג את שמו), ואף ידוע כי רבי יהודה הנשיא נקבר במסורת זו. כדאי לציין גם שההלכה עצמה מסייגת את איסור טלטול עצמות המת ממקום למקום ומאפשרת העברתן מקבורה רגילה לקומות, אך לא להפך, כך שאפשר להסיק שזוהי שיטה מועדפת מבחינת חכמנו.

משמעות נוספת של המנהג היא שדרכו נחסך מאדמות רבות בהן מתקיימים חיים מלהיות מומרות לאדמות בית קברות. דבר שחשוב לקחת בחשבון במיוחד כשצופים בבתי העלמין העולים על גדותיהם.

לסיכום,

קבורה בקומות, או קבורת סנהדרין, היא נוהג שבא לפתור את מצוקת הקרקעות בבתי העלמין. עלותה נמוכה יותר מזו המסורתית, היא עומדת בכללי ההלכה ואף משיבה את מנהג הקבורה של ימי בית שני לימינו אנו. 

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

רכישת מצבות דרך הסמאטרפון

שוק המצבות מתקדם לעולם הטכנולוגי של המאה ה- 21, וכיום אנשים רבים מעדיפים להימנע מהטרחה הפרונטלית ולהזמין מצבה במספר קליקים פשוטים

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן
מציג תוצאות 1 - 2 מתוך 52
<< לדף הקודםדף:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10לדף הבא >>

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות