קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)

קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)

במדינת ישראל קיימים כיום כ-60 בתי עלמין. עם למעלה מ-900 נפטרים על כל 100,000 איש מדי שנה ובין 40 ל-60 הלוויות בכל יום, בתי הקברות הולכים ומתרחבים עד לקצה גבול יכולתם. בבית העלמין ירקון למשל, שנחנך ב-1991, ישנם כבר למעלה מ-60,000 מצבות ותפוסת השטח שלו (כ-570,000 מ"ר) עומדת על כ-80%.

המחסור בקרקעות והצפיפות הגוברת הביאו לחיפוש פתרונות קבורה העומדים בכללי ההלכה היהודית. אחת התשובות לכך נמצאה במושג קבורת סנהדרין, הידוע כקבורה בקומות. קבורה בה הנפטר נטמן בתוך כוך החצוב בעומק קיר בטון. הנפטרים נקברים בתאים הבנויים זה מעל זה, בגובה של עד 3 תאים, כאשר בין הכוכים מפרידה אדמה. בפועל, המשפחה רואה למעשה רק את המצבה עצמה.

קבורה בקומות – מימי בית שני לימינו אנו

חשוב מאוד לציין כי קבורת סנהדרין היא כשרה לחלוטין מבחינה הלכתית. הנפטר נטמן בחללי אדמה ובכך נשמרת מדיניות "מעפר באת ואל עפר תשוב" המיושמת בקבורה המסורתית. התאים בקיר מלאים עפר מה שיוצר המשכיות בין האדמה בקרקע לעפר בתא.

קבורה בקומות היא כמובן לא עניין של השנים האחרונות. היה זה מנהג קבורה מרכזי בימי בית שני ומבחינה זו קבורת סנהדרין מהווה החזרת עטרה ליושנה. מדובר בסוג קבורה היסטורי בארץ ישראל, כפי שהיה מקובל בתקופת הסנהדרין (ומכאן קיבל הנוהג את שמו), ואף ידוע כי רבי יהודה הנשיא נקבר במסורת זו. כדאי לציין גם שההלכה עצמה מסייגת את איסור טלטול עצמות המת ממקום למקום ומאפשרת העברתן מקבורה רגילה לקומות, אך לא להפך, כך שאפשר להסיק שזוהי שיטה מועדפת מבחינת חכמנו.

משמעות נוספת של המנהג היא שדרכו נחסך מאדמות רבות בהן מתקיימים חיים מלהיות מומרות לאדמות בית קברות. דבר שחשוב לקחת בחשבון במיוחד כשצופים בבתי העלמין העולים על גדותיהם.

לסיכום,

קבורה בקומות, או קבורת סנהדרין, היא נוהג שבא לפתור את מצוקת הקרקעות בבתי העלמין. עלותה נמוכה יותר מזו המסורתית, היא עומדת בכללי ההלכה ואף משיבה את מנהג הקבורה של ימי בית שני לימינו אנו. 

קבורה בקומות (קבורת סנהדרין)
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות