ירושת עסק משפחתי

ירושת עסק משפחתי

פטירתו של כל אדם זורקת את הקרובים לו למציאות חדשה וכואבת. במקרה בו הנפטר הוא בעל עסק והפטירה מתרחשת באופן פתאומי ולא צפוי, היא מביאה עמה התמודדות עם סוגיות שיש להן השפעה כלכלית מעמיקה - מה עושים עם העסק בתקופה הקרובה שלאחר הפטירה ובטווח הארוך, ואיך מתנהלים כלכלית בבית ובעסק מנקודה זו ואילך?

ירושת עסק משפחתי - איך ממשיכים לאחר פטירת בעל העסק?


פטירתו של כל אדם זורקת את הקרובים לו למציאות חדשה וכואבת. במקרה בו הנפטר הוא בעל עסק והפטירה מתרחשת באופן פתאומי ולא צפוי, היא מביאה עמה התמודדות עם סוגיות שיש להן השפעה כלכלית מעמיקה - מה עושים עם העסק בתקופה הקרובה שלאחר הפטירה ובטווח הארוך, ואיך מתנהלים כלכלית בבית ובעסק מנקודה זו ואילך?

ירון לוי, הבעלים של חברת הייעוץ הכלכלי לוי ייעוץ כלכלי ועסקי, המתמחה בייעוץ כלכלת המשפחה לעצמאים וייעוץ לעסקים, מסביר כיצד לנהוג נכון בסיטואציה זו.

פעולות שחשוב לנקוט בסמוך לקימה מהשבעה

ברמת כלכלת המשפחה:

·         חשוב למצוא את כל המסמכים הפיננסיים שהיו לנפטר, על מנת להבין אילו ביטוחים היו לו, להשיג גישה לחשבונות הבנק שלו, להשקעות שאולי היו לו ולהבין מהו סכום הכסף שעומד כעת לרשות המשפחה. אם לבעל העסק היה ביטוח חיים שאינו דרך המשכנתא, מצבה הכלכלי של המשפחה יהיה טוב יותר, אבל עליה לדעת אילו כספים עומדים לזכותה.

·         אם אין קלסר שמרכז את ההתנהלות הפיננסית, כדאי גם לבדוק באתרים כדוגמת הר הביטוח המאפשרת לחפש ביטוחים על שם קרוב שנפטר, או הר הכסף המאפשר לאתר חשבונות בנק ופוליסות ביטוח חיים. במקרים רבים יש בעסק כספת שבה בעל העסק מאחסן מזומן וחפצי ערך. אם יש לכם את הקוד אליה, בדקו את תכולתה גם כן. 

·         עצירה וצמצום של הוצאות לא הכרחיות עד שיהיה ברור מה קורה עם העסק, ובניית תקציב משפחתי חדש, בהתאם להכנסות הקיימות.

·         אחד הדברים המכבידים ביותר על המשפחה הוא החזרי הלוואות. במקרה שבו המשכנתא היתה על שם הנפטר, היא תשולם על ידי ביטוח החיים שלו, אך אם יש הלוואות אחרות שיורדות מהחשבון הפרטי, מומלץ לגשת לבנק, להסביר את הסיטואציה ולבקש תקופת גרייס להלוואה על מנת להוריד את הלחץ הכלכלי.

ברמה העסקית:

·         ניהול הלקוחות: על אחד מבני המשפחה לתפוס את תפקיד המנהל בעסק, גם אם מדובר באופן זמני, ולדבר עם הלקוחות, על מנת לשדר אווירת עסקים כרגיל. כאשר בעל העסק נפטר נוצרת אווירת פאניקה אצל הלקוחות, שמתחילים לברר בנוגע למעבר למתחרים. גם אם תתקבל החלטה שלא להמשיך להפעיל את העסק בשלבים מאוחרים יותר, כדאי לקבל אותה על סמך מערך השיקולים המלא, ולא על סמך בריחת לקוחות שכופה את סגירת העסק.

·         גבייה: למרבה הצער, ישנם לקוחות שמנצלים את הכאוס שנוצר לאחר פטירת הבעלים בעסק, על מנת לחמוק מתשלום ההתחייבויות שלהם. כדי למנוע ממצב כזה לקרות, מומלץ להזדרז ולבצע את הגבייה במהרה לאחר תום השבעה, על ידי בן המשפחה שנכנס לתפקיד, רואה החשבון של העסק, או עובד המכיר את העסק ולקוחותיו היטב.

·         תשלום התחייבויות העסק: כפי שהגבייה חשובה, יש חשיבות לא פחותה לשלם את ההתחייבויות של העסק בזמן, לבד או בסיוע רואה החשבון של העסק, על מנת למנוע צבירת חובות או הסתבכות פיננסית.     

·         ניהול הספקים: לדבר עם הספקים, לשלם להם בזמן ובכך לנסות להבטיח שהמחירים יישארו כפי שהיו לפני פטירת בעל העסק ולא יעלו.

מה עושים עם העסק לאחר פטירת הבעלים?

במקרה בו הוגדר מראש מי יורש את העסק ומה עושים איתו במקרה בו בעל העסק נפטר, עומדות בפני המשפחה 4 אפשרויות:

1. העמדת יורש מתוך המשפחה

אפשרות זו ישימה במקרה בו יש בן משפחה שמכיר את העסק ומעורב בו, או במקרה בו אחד מבני המשפחה מעוניין להכנס לתפקיד, בעל יכולות ניהול ויכול ללמוד בזמן ריאלי לנהל עסק בסדר גודל זה. אם התנאים הללו מתקיימים, צריך לבחון את המצב הפיננסי בו העסק נמצא. אם העסק נמצא במשבר, האם יש פוטנציאל להוציא אותו או ששווה למכור אותו למישהו שמעוניין לרכוש אותו בשל המוניטין, הטכנולוגיה, הידע או מאגר לקוחותיו?

אם העסק במצב טוב או שיש לו פוטנציאל פיננסי, נדרשת בנייה של תוכנית עסקית ארוכת טווח שמטרתה ביסוס מעמדו של המנהל החדש בעסק, פיתוח עסקי וצמיחה. מכיוון שמנהל החדש "הוצנח" לתפקיד, כדאי לבצע את התהליך הזה באמצעות ליווי עסקי, כיוון שנדרשת התייחסות לפרמטרים רבים - צרכי אשראי, תכנון זמן, עובדים, וכו', עד לשלב בו העסק יתפקד שוב כמו שצריך וייצר כסף.

2. הכנסת מנהל חיצוני תוך שמירה על הבעלות בעסק

אם אין בקרב המשפחה מי שרוצה או יכול לרשת, אך המשפחה מעוניינת להשאר בעלת השליטה, ההמלצה שלי היא להכניס לעסק שותף מנהל. הדרך הטובה ביותר להוציא לפועל את שיתוף הפעולה בחברה בבעלות משפחתית עם שותף מנהל היא לבחון תחילה את האופן שבו הוא מתפקד באמצעות תקופת ניסיון, לראות שאין חילוקי דעות עם המשפחה ושיש התאמה מנטלית ומקצועית, ובתום תקופת הניסיון לתת לו אחוזים בבעלות החברה בשיעור של  בין 10-20%.

באופן זה ניתן לרתום אותו באופן אקטיבי יותר להצלחת החברה, שכן מכיוון שיש לו אחוזים, המוטיבציה שלו שהחברה תצליח גדלה. מנגד, על ידי הגבלת אחוז הבעלות לעד 20% השליטה נשארת ברובה על ידי המשפחה.

אם יש אפשרות, כדאי לשקול להציע את תפקיד המנהל לעובד ותיק מתוך העסק, לעובד עבר בעל פוטנציאל ניהולי, או למישהו שמכיר את ה-DNA של העסק ומתחבר לאופי העסק ואופי הניהול בו.

3. למכור את העסק

אם האופציות הקודמות לא אפשריות, ניתן לנסות ולמכור את העסק. אפשר למכור את העסק כולו, או חלק ממנו. מניסיוני, למעט במקרים חריגים, לא מומלץ ליורשים להחזיק במניות מיעוט, אלא אם הם הגיעו לכדי החלטה למכור את העסק, למכור את כולו ולבחור להשתמש בכסף לצורך השקעות אחרות.

איך מוכרים עסק? קודם כל צריך להבין כמה הוא שווה. יועץ עסקי פיננסי יכול לסייע להעריך את שוויו בהסתמך על תחזיות רווחיות,  שווי הציוד, המוניטין, המלאי והנתונים הכלכליים שלו. לאחר שנקבע המחיר, פונים למתחרים ולספקים, למתווכי עסקים ומפרסמים בלוחות שונים את העסק ובוחרים את הקונה המיועד.

4. לסגור את העסק

סגירת עסק היא החלטה כבדה שלרוב מתקבלת על מנת לצמצם הפסדים. אם לאחר בחינה מדוקדקת עם יועץ פיננסי הגעתם למסקנה כי לא ניתן לשקם את מצבו הכלכלי של העסק, כי הפעלתו הזמנית לצורך מכירתו תעלה בהפסדים וכי אין למשפחה את מרווח הנשימה הכלכלי כדי להמשיך להפעילו, הדרך הנכונה לפעול, היא לסגור אותו, על מנת שיפסיק לדמם הוצאות.

לבחור מהראש ולא מתוך הכאב

ההחלטות הכלכליות שיבוצעו בתקופה לאחר פטירת בעל העסק ישפיעו על המשפחה לשנים שאחרי. אנשים רבים ינסו לייעץ למשפחה בתקופה זו ולכל אחד מהם יהיו דעות ועצות שונות, אבל מי שיצטרך לחיות עם השלכות הבחירה הם אלו שיושפעו ממנה.

שימת האדם המתאים לתפקיד ממשיך העסק תגדיר את הצלחתו, וגם אם היינו רוצים לראות את הבן ממשיך את אביו, להפעיל לחץ רגשי על מי שאינו מתאים לכך יגרום לקבלת החלטה שתוביל את הבן והעסק למקומות לא נכונים בהכרח.

מכיוון שמדובר בהחלטה רגשית אך בעלת השלכות כלכליות רחבות כל כך, כדאי לערב בבחירת היורש לעסק המשפחתי יועץ עסקי שיסייע למשפחה לקבל את הבחירות הנכונות בצומת חשובה זו, ויאפשר לה לבחור במסלול שבטווח הארוך יאפשר לה להשתקם כלכלית בצורה הטובה ביותר.

הכותב, ירון לוי, הוא מנכ"ל לוי ייעוץ כלכלי ועסקי ויועץ עסקי וכלכלי למשפחות ועסקים. עוד על שירותי החברה תוכלו לקרוא כאן.

 

 

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo