סידור בית ההורים לאחר פטירתם

סידור בית ההורים לאחר פטירתם

אחת המשימות הקשות ביותר לאחר פטירת ההורים, היא להכנס לבית הריק מנוכחותם ולהתחיל למיין את תכולתו.

סידור בית ההורים לאחר פטירתם

אחת המשימות הקשות ביותר לאחר פטירת ההורים, היא להכנס לבית הריק מנוכחותם ולהתחיל למיין את תכולתו. זוהי משימה לא פשוטה רגשית לעבור על הבית  שמלא בזכרונות וחפצים שמזכירים לנו את הילדות שלנו ואת ההורים שהלכו מאיתנו. הדחף שלנו הוא לרצות ולקחת את הכל אלינו הביתה, אבל הדחף הזה לא רציונלי. ובין כה וכה כנראה שהבית שלנו לא גדול דיו להכיל את כל מה שהיה בבית ההורים, בנוסף לתכולתו הנוכחית.

אם כך, איך מתחילים בכלל להיפרד מהחפצים של ההורים? שרית גושן, מנכ"ל חברת סידורים, מראשונות תחום הסידור המקצועי, מסבירה כיצד לעבור את תהליך סידור בית ההורים שהלכו לעולמם. כיצד להחליט נכון מה לנצור ומה להעביר הלאה, אילו מסמכים חשוב לאתר, ואילו שיקולים לעשות בעת הסידור.

1. מה אומרת הצוואה?

צוואתו של אדם יכולה לכלול הנחיות מפורשות לגבי פריטים שונים. לכן, כדאי להזהר עם חלוקה, מכירה או מסירה של פריטים יקרי ערך בטרם נתגלה תוכנה של הצוואה. רק לאחר שענייני הצוואה סוכמו ונחתמו, אפשר להתייחס לחפצי הבית כמועמדים שווים לחלוקה, מכירה, תרומה, זריקה וכו'.

2.  מה התכנון העתידי לגבי הנכס?

האם הנכס מיועד למכירה או להשכרה? לתשובה לשאלה זו תתכן השפעה על ההחלטות בנוגע לריהוט ומכשירי חשמל המצויים בו. בעוד שבמקרה של נכס למכירה השאיפה היא להשאיר אותו עם כמה שפחות דברים בתוכו, נכס להשכרה יכול להיות אטרקטיבי אם הוא מרוהט ומאובזר, בתנאי שמכשירי החשמל והריהוט בו במצב טוב. אם אנחנו מתכננים שיפוץ או הנכס צפוי להיות ריק מדיירים לתקופה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין ארנונה שכן המצאותו של ריהוט בדירה עלולה לפגוע בזכאותכם לפטור מארנונה בתקופה זו. 

3. מציאת המסמכים החשובים

כאשר אנחנו מגיעים לבית ההורים לבצע את הסידור, כדאי להביא קלסר וחוצצים, שישמשו אותנו לאיגוד כל המסמכים החשובים. במעבר על הניירת, נרצה למצוא את:

·        מסמכי הבעלות על הבית - טפסי הרכישה, טאבו, אישורים על סיום תשלום משכנתא וכו'. נרצה גם

·        המסמכים המעידים על נכסים פיננסיים של המנוחים - חסכונות, השקעות, הלוואות, אגרות חוב, פרטי גישה לחשבונות בנק, פרטי כרטיסי אשראי וכן הלאה.

·        מסמכים המעידים על עבודה, פרישה וענייני ביטוח לאומי

·        מסמכים רפואיים - מסמכים בעלי משמעות גנטית, או במידה ועוד לא הסתיימו ענייני הירושה, מסמכים שיכולים להוכיח מצב רפואי בעת חתימת הצוואה, הפטירה וכו'.

·        תעודות נישואין, לידה, פטירה, צוואות

·        ביטוחים

·        הסכמים עדכניים עם ספקי תקשורת

·        תעודות אחריות בתוקף למוצרים שנשארים בדירה או נלקחים על ידינו

·        חשבונות מהשנה החולפת

·        חשבונות שטרם שולמו

לאחר שאגדנו את המסמכים, כדאי לעדכן את הרשויות בדבר פטירת הבעלים, לשנות את המוטבים בחשבונות ולעדכן את הכתובת למשלוח הניירת אלינו כדי שלא יצטברו חובות וחשבונות לא משולמים.

4. כלל אצבע: שומרים את מה שמעלה בנו זכרונות טובים

סידור בית ההורים המנוחים מעלה הרבה מאד זכרונות, אבל ישנם חפצים שמעלים זכרונות מיוחדים וטובים. אלו החפצים ששווה לקחת מבית ההורים כמזכרת.

רבים נוטים לאסוף כל אלבום תמונות שהם מוצאים בבית ההורים, אבל בתמונות רבות מופיעים אנשים לא מזוהים, ואחרות לא בהכרח מחמיאות, ולכן במקום לאסוף אלבומים שלמים, כדאי לבחור את התמונות הטובות ולצרף אותן לאלבום קיים או ליצור אלבום זכרון מתוך התמונות שנאספו.

5. כלל אצבע: לא לקחת פריטים מתוך אשמה (ולא לגרום לאחרים לקחת גם)

גם אם פריטים מסוימים היו חביבים במיוחד על המנוחים, זה לא אומר שהילדים או הנכדים חייבים לקחת אותם אליהם. אחזקת הפריט לא אומרת שאנחנו אוהבים או זוכרים את ההורים יותר מאחרים, ואין שום סיבה לקחת פריט שלא נשתמש בו, רק כי ההורים אהבו אותו בחייהם. עלינו להיות לא שיפוטיים במקרה בו האחים או הילדים לא רוצים לקחת משהו מבית ההורים. לכל אחד יש את הדרכים שלו להתמודד, והזכרון לא חייב להיות כרוך בנטילת מזכרות.

מתקשים לשחרר? הנה פתרון עבורכם. פריטים מסוג זה אפשר לצלם. כך אפשר לארוז איתנו את הזכרון ולא את הפריט עצמו. הפריט לא יתפוס אצלכם מקום בבית, ומישהו אחר יוכל להנות ממנו.  

6. כלל אצבע: מה לתרומה ומה לזריקה?

כל מה שבמצב טוב ושמיש אפשר לתרום: כלי מטבח, ביגוד, ריהוט, מכשירי חשמל וכו'. ישנן המון עמותות שמסייעות לעולים, לקשישים, לניצולי שואה, לפליטים ואפילו לבע"ח שישמחו לקבל את כל מה שבמצב טוב ונוכל לתרום להם. את כל מה שאי אפשר לתרום, נשליך לפח.

7. כלל אצבע: אל תתעלמו מאוצרות עתיקים 

השמלות של אמא הן היום אוצר וינטג' שיכול להמכר לחנויות המתמחות בכך בסכומים נאים. בעבור ספרים נדירים ותקליטים תוכלו גם כן לקבל סכומים משתנים מאספנים. בבתים רבים יש "אוצרות" חבויים - אוספים, פריטים עתיקים שהפכו ליקרי ערך ולפרטי אספנות, וכן הלאה. לפני שאתם מחליטים האם לתרום או לזרוק, בדקו האם יש ערך שוק לפריטים הללו. ייתכן שתופתעו לטובה.

8. אל תעשו את זה לבד

סידור בית ההורים שנפטרו הוא תהליך ארוך וקשה, מבחינה רגשית ופיזית. את הסידור כדאי לעשות עם עוד מישהו, שאפשר להעלות איתו זכרונות, לבכות על הכתף כשצריך, להזיז ביחד ארגזים, ולקחת הפסקות כדי להטען. אם הקושי רב מדי או אם אין לכם פרטנר מתאים, אפשר גם להיעזר בחברת סידור בתים מקצועית שתסייע לכם לבצע את הסדר הנדרש ביעילות אך עם מידת הרגישות הנדרשת לסיטואציה.

  

שרון 27/05/2019

גם אם זה מעבר הדירה הראשון שלכם מבית ההורים אל העולם הגדול וגם אם כבר עברתם מספר דירות בחייכם, מדובר בתהליך מורכב שדורש הרבה בחירות, הכנות, תיאומים ויכול להיות כרוך בהרבה אי ודאות ובלאגן. כדי שהמעבר יהיה פשוט וקל, אנחנו ב- LaMoov נסייע לכם בכל שלבי התהליך. צרו קשר ובואו לפגישה בה נעשה סדר בבלאגן ונלמד כיצד לשלוט במעבר הדירה ולעשות זאת בדרך הנכונה והקלה ביותר. אנחנו מציעים לכם במקום אחד את כלל השירותים למעבר דירה: שירותי אריזה, הובלה, פריקה, סידור ואחסנה ניקיון וצבע התקנת סורגים, רשתות ועוד תאום עם אנשי מקצוע ועבודת פיקוח במקום למעבר קל, לחצו כאן: https://lamoov.com/

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo