כיצד למנוע פסילת צוואה של קרוב משפחה שנפטר?

 כיצד למנוע פסילת צוואה של קרוב משפחה שנפטר?

עורך דין בעז קראוס איך להתכונן לקראת פסילת צוואה

 

 כיצד למנוע פסילת צוואה של קרוב משפחה שנפטר?


 כאשר אדם נפטר קיימות שתי דרכים בהן ירושתו יכולה לעבור לקרוביו. ברירת המחדל היא האופן המוגדר על פי חוק הירושה, המגדיר כי היורשים על פי דין הם בן או בת הזוג של הנפטר, ילדיו, נכדיו והוריו. החוק אינו בוחן את טיב מערכת היחסים של הנפטר עם קרוביו, ולכן במקרה בו אין לו צוואה, ייתכן שירושתו תעבור לקרובי משפחה שעמם הייתה לו מערכת יחסים עכורה במהלך חייו או אפילו נתק.

 

על מנת לאפשר לאדם להחליט מי יקבל את ירושתו לאחר לכתו מן העולם, החוק מאפשר לו לכתוב צוואה, המגדירה למי הוא מעוניין להוריש את רכושו ובאילו תנאים. זוהי הדרך השנייה, אך היא מחייבת את האדם לכתוב צוואה תקפה וכשרה באחת מ-4 הדרכים אותן מתיר החוק: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים (צוואה בפני עורך דין נכללת בסוג צוואה זו), צוואה בפני רשות (צוואה בפני שופט, נוטריון או דיין) וצוואה בעל פה.

  

מהם המקרים שיכולים להביא לכדי פסילת צוואה קיימת?

גם במקרה בו קיימת צוואה, אין הדבר אומר כי היא בהכרח תקוים. עו"ד בעז קראוס, הוא מעורכי הדין הבכירים בארץ העוסקים בתחומי צוואות וירושות בכלל ובתחומי פסילת צוואות והגנה עליהן בפרט. לדבריו, משפחות של אבלים רבים מופתעות לגלות כי גם במקרה בו קיימת צוואה, הסיכוי שלה להתממש כלשונה אינו ודאי, משום שמרגע שבני המשפחה מגישים בקשה לקיום צוואה, נפתח הפתח להגיש התנגדות לצוואה.

 

השפעה בלתי הוגנת - את הבקשה לפסילה או ביטול צוואה מגיש בדרך כלל מי שחש שהצוואה עושה לו עוול - קרוב משפחה שמצא את עצמו מחוץ לצוואה, שחש שחלקו בה קטן משציפה, או שמצא שאת הצוואה חולק לפתע גורם נוסף לא צפוי, מטפלת שסעדה את קרוב המשפחה או אדם אחר, שהוא חש שהשפיע על אותו קרוב לשנות את צוואתו.

 

מעורבות בכתיבת הצוואה - סכסוכים בין אחים הם מקור נוסף לבקשות לפסילת צוואה, שכן כאשר הצוואה אינה עוקבת אחר ברירת המחדל של ירושה שווה לכל האחים, יכול אחד מביניהם לטעון שנעשתה השפעה על ההורה שגרמה לכך שהחלקים אינם שווים. אם אחד האחים אומר בעת השבעה משפט כדוגמת "מזל ששכנעתי אותו ללכת לעורך דין ולכתוב צוואה", הדבר יכול להחשב כעילה לפסילת הצוואה, ומאותה סיבה, לנהנים מהירושה אסור להיות עדים לחתימת הצוואה.

 

העדר הבחנה בטיבה של הצוואה - מצבו הבריאותי של הנפטר בעת כתיבת הצוואה, הן מבחינת כושרו הפיזי ויכולתו לצאת ממיטתו ולמסור את צוואתו, והן מבחינת יכולתו הקוגניטיבית וצלילתו להבין כי הוא נותן את צוואתו ומחלק את רכושו, חשובים לסוגיית פסילת צוואה. אם קיים ספק כי החתום על הצוואה לא הבחין בטיבה או חוות הדעת הרפואית מראה כי הייתה נדרשת במקרה זה צוואה אחרת, קיימת עילה לפסילה.

 

פגמים טכניים - ישנם פגמים טכניים קיומם אינו פוסל צוואה, אך אחרים יכולים להוות עילה לביטול צוואה. כך למשל, צוואה צריכה לכלול פרטים מזהים של הכותב, כולל תאריך לקיחתה, על מנת שתהיה תקפה, ובמידה ונערכה בכתב יד, עליה להיות בכתב ידו של עורך הצוואה.

 

איך להתכונן לקראת פסילת צוואה?

  במידה והצוואה מקפחת אותך, עליך לאסוף כל עדות שיכולה לסייע לך להביא לכדי פסילת הצוואה: לאסוף חומרים רפואיים, ראיות, הקלטות וכן הלאה. לפעולה מהירה יש חשיבות בתהליך זה, ולכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמומחיותו סכסוכי ירושה, הגנה על ירושה ופסילת צוואות, כאשר ניגשים לנקוט פעולה מסוג זה.

 

אם אתה יורש בצוואה שהגישו כנגדה התנגדות לצוואה, ההיערכות הטובה ביותר היא לצפות מהי האסטרטגיה שהצד השני ינקוט בה, ולהערך לה מראש על ידי איסוף נתונים ובדיקת הצוואה מבחינה טכנית, בליווי של עו"ד המתמחה בתחום.

 

קראו עוד על סיבות לפסילת צוואה ועל הדרכים להתגונן מפני תרחיש זה באתר משרד עו"ד בעז קראוס, המשרד המוביל בישראל בתחום צוואות וירושות, בדגש על פסילה והגנה על צוואה.

 

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

כתיבת סיפור חיים ביוגרפיות ברשת -כל הזכרונות נשמרים לנצח

איך אפשר לשמר את הזיכרון של סבא סבתא אמא אבא לנצח

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo