עצות לבני המשפחה השכולים לקראת חג הפורים

עצות לבני המשפחה השכולים לקראת חג הפורים

פורים הוא חג של שמחה ותחפושות והרעשה ברעשנים. לרוב בניגוד לרגשות של מתאבלים שאבדו איש יקר ואהוב, ובמיוחד בשנים הסמוכות לאובדן, קיים קושי לקיים את מנהגי החג ומצוותיו.

עצות לבני המשפחה השכולים לקראת חג הפורים

 

פורים הוא חג של שמחה ותחפושות והרעשה ברעשנים. לרוב  בניגוד לרגשות של מתאבלים שאבדו איש יקר ואהוב, ובמיוחד בשנים הסמוכות לאובדן, קיים קושי לקיים את מנהגי החג ומצוותיו.

במשפחות שנוהגים להתחפש, נזכרים בפורים המשפחתי, בשמחה ששרתה, נזכרים בתחפושת האחרונה של היקר שאיננו, מביטים בתמונות, כואבים ומתגעגעים. לא יודעים מה לעשות השנה, או איך יצליחו לשרוד את שמחת החג...ומצעדי התחפושות בגן ובבית הספר, ובשכונה או בתנועת הנוער.

ישנן המחליטים שלא לחגוג יותר את החג, ישנם שחוגגים אותו באופן חלקי. ואחרים מנסים בכל כוחם לקיים את מצוות החג ובמיוחד באם מדובר במשפחה עם ילדים שמחכים כל השנה... לפורים, להתחפש.

אפשר לקיים את מצוות החג ולהעצים אחדות על פני האחרות. ללכת עם הילדים לגן ולפעילות הבית ספרית, ....אך בבית להקדיש יותר לאפיה או הכנה של משלוח מנות לקרובים או לחלוקת מתנות לאביונים, ופחות למסיבות ושמחות.

הכנת קישוטים לבית או לתחפושת היא גם חלופה של עשייה המסייעת לצמצם את 'הזמן הפנוי'  לזיכרונות מעציבים.

אם מרגישים קושי להיות נוכח במסיבות הילדים, אם לא מצליחים לבצע "התנתקות רגשית" לזמן קצוב, להיות נוכח עם הילד  בשמחתו עם חבריו, ובו זמנית גם "לא להיות" באותה בפעילות, אפשר לנסות לשלוח עם הילד את סבא או סבתא או אח בוגר ולהצטרף לקראת הסוף. ואם זה לא ניתן אפשר להגיע למסיבה אך לדאוג להיות עסוקים בעניינים ארגוניים, לסייע  לגננת או למורה עם ארגון הכיבוד או ענייני "עשיה" אחרים, לצלם ולהסתתר מאחורי המצלמה, ואפילו 'להסתתר' מאחורי מסכה....הרי זהו חג המסכות.

בני נוער לרוב ילכו לפעילות ללא ליווי משפחתי, ולעיתים  יזדקקו לעזרה בהכנת התחפושת דבר שניתן לעמוד בו.. כדאי להבטיח שאותו בן נוער ימצא בין חברים, שיאספו אותו מביתו ואף ילוו אותו בחזרה בתם הפעילות.

 

בני משפחה מבוגרים, הורים או אלמנים ואלמנות, שמצליחים לגייס מתוכם כוחות ומשאבי נפש, יוכלו להביט בתמונות מאירועי פורים קודמים, ולהעלות זיכרונות נעימים. אלו יאפשרו לרצף את פורים השנה בכאב מופחת והתמקדות ביש, בחיים, ובבני המשפחה שמאוד רוצים לקיים את מצוות החג.

 

 ד"ר תמר אשכנזי

מחברת הספר ״ אבל - היום שאחרי״ 

 

 

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo