הליך הקבורה היהודי

הליך הקבורה היהודי

פטירתו של אדם קרוב, מלווה בעצב ובקושי, אך לצד הקושי, יש צורך לוודא שאותו אדם יובא לקבורה בהתאם למסורת היהודית ויזכה לכבוד האחרון המגיע לו.

הליך הקבורה היהודי
פטירתו של אדם קרוב, מלווה בעצב ובקושי, אך לצד הקושי, יש צורך לוודא שאותו אדם יובא לקבורה בהתאם למסורת היהודית ויזכה לכבוד האחרון המגיע לו.
המסורת וההלכה היהודית עוסקות רבות בדינים אשר קשורים לפטירה הלוויה וקבורה.
ייעודן של מצוות אלו הוא כאמור, לאפשר למשפחתו ולקרוביו של הנפטר להעניק לו את הכבוד האחרון כמו גם לגמול "חסד של אמת".

בין הדינים אשר מוזכרים בהלכה:

קבורה באדמה – על פי המסורת היהודית הקבורה מתבצעת באדמה, כאשר מטרת הליך זה הוא לאפשר לגופת הנפטר להפוך בצורה הטבעית ביותר לעפר – "מעפר באת ולעפר תשוב".

ההכנה לקבורה – מי שאחראים על הכנת הגופה לקבורה הם "חברא קדישא", אשר תפקידם לרחוץ את הגופה, להלביש לה את התכריכים, לדאוג להסעת הקבורה אל בית העלמין ולוודא כי הליך הקבורה מתבצע כדת וכדין. חשוב לציין, כי "חברא קדישא" הם גם אלו האחראים על תיאום מועד הקבורה.

הלוויה – הקבורה מתבצעת בבית עלמין יהודי, כאשר בטרם הקבורה נערך טקס ההלוויה, אשר ייעודו לאפשר לקרובי המשפחה והחברים ללוות את הנפטר בדרכו האחרונה.
טקס ההלוויה היהודית, כולל אלמנטים שונים כמו:
קריעה – קריעת הבגדים של קרובי המשפחה מדרגה ראשונה, כסמל להבעת הצער.
נשיאת דברי הספד – דברי ההספד יכולים לכלול סיפורים וזיכרונות והם יכולים להתבצע על ידי קרובי משפחה, מכרים או חברים.

קבורה – הליך הקבורה, הוא השלב בו מורידים את גופת הנפטר אל הקבר באדמה. הליך הורדת הגופה אמור להתבצע על ידי יהודים. במהלך הקבורה נאמרת תפילת קדיש בנוסח קדיש הגדול.

ניחום אבלים – הליך ניחום האבלים מתחיל עם סיומו של טקס ההלוויה, כאשר האבלים עוברים בין משתתפי ההלוויה, אשר נעמדים לצורך כל ב-2 שורות. 

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מצוקת מקומות הקבורה בישראל

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo