מוות ויראלי

מוות ויראלי

מותם של כוכבים וגיבורי תרבות מעוררים גלים אדירים של תגובות ברשת ומחוצה לה. הקשר בין הכוכב למעריציו לעולם אינו אישי, אך עבור המעריצים, מערכת היחסים היא אמיתית ואינטימית לא פחות מקשר חברי, ואולי אף יותר.

מותו הטראגי של הקומיקאי רובין וויליאמס, כמו אלה של וויטני יוסטון או מייקל ג'קסון - עוררו גלים אדירים של תגובות ברשת ומחוצה לה. כיוון שכוכבים ידועים בעיקר בשל דמותם הציבורית, לא מפתיע שמותם מעורר אבל ציבורי. מסתבר שזה לא חדש: במצרים העתיקה נבנו פירמידות ואנדרטאות ענק, בהן נחנטו מלכים נערצים. היוונים והרומאים ארגנו לוויות המוניות למשוררים ולגיבורי מלחמה. 

פעמים רבות, מותו של אמן ידוע מושך יותר עניין תקשורתי מזה שמשך בחייו. מותו של מוסיקאי מפורסם יכול להעלות משמעותית את קרנו בקרב הציבור וכן את מחירי תקליטיו. מסתבר שמייקל ג'קסון הרוויח השנה יותר ממדונה...

"תהילה היא היתרון של להיות מוכר על ידי רבים שאינך מכיר, ושאינך צריך לתת דעתך עליהם", כתב לורד ביירון. הקשר בין הכוכב למעריציו לעולם אינו אישי, אך עבור המעריצים, מערכת היחסים היא אמיתית ואינטימית לא פחות מקשר חברי, ואולי אף יותר. עבור מעריצים מושבעים, מותו של כוכב יכאב לא פחות ממוות של חבר קרוב. הדבר בולט במיוחד במקרים של הערצה כפייתית. כשהמעריץ נשאב לקשר דמיוני חזק, לכוכב השפעה מכרעת על עיצוב הערכים והאישיות שלו, ומותו יכול להביא לדיכאון ולמשבר נפשי.

עבור הציבור הרחב, מותו של מפורסם יכול להיות מושא להשלכה ולאמונות תפלות. כשמדובר במוות בנסיבות דרמטיות או לא טבעיות, הוא משמש תזכורת לצד האפל של התהילה ולכך שכסף או פרסום אינם מבטיחים אושר. אם מדובר באמן מוערך, מתעוררות תהיות על הקשר המסתורי בין יצירתיות ובעיות נפשיות. 

בעידן האינטרנט, התוכן נגיש וניתן לשיתוף בקלות ובמהירות. מקרים כמו הסרטון "גאנגאם סטייל" או אתגר דלי הקרח – הם דוגמאות מובהקות לכך שכל אירוע יכול להפוך לסוג של אופנה. 

אבל ציבורי על מותו של כוכב או גיבור תרבות יכול להוות גורם מלכד וליצור אחווה וסולידריות, אך מצד שני מדגיש עד כמה אנו אדישים אל מול מוות או סבל של אנשים שאינם מפורסמים. 

תגובות גולשים
שם ושם משפחה
אימייל
תיאור קצר
אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

אין מספיק גברים למניין ? כיום יש פתרון

לעיתים מעבר לאובדן הקשה מנשוא, אנו נאלצים להתמודד עם בעיות לא פשוטות כמו מציאת מניין, עריכת טקסי מחילה ואמירת קדיש על המת. כיום, קיימים שירותים המספקים פתרונות לכל הצרכים המקובלים לפי הדת, ומסייעים לכל אדם להיקבר כדין ולשמור על זכרו בכבוד.

דפי הנצחה ועמודי זיכרון לנפטרים

לא פשוט להרגיש אובדן, ולעיתים הוא כבד מנשוא. עמודי הנצחה מטרתם לסייע לשמור על זיכרונות של המת באופן וירטואלי, ולספק לכם ולאבלים נוספים צוהר להיזכר, לקרוא ולהתחבר מחדש אל המנוח, גם מהקצה השני של העולם.

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

עורכים צוואה? בידקו האם ברצונכם לשנות את המוטבים בקופות גמל ובביטוחי חיים

הכספים שיש לנו בקופות גמל ובביטוחי חיים אינם חלק מהעיזבון שלנו, ועם הפטירה הם עלולים לעבור לרשות אותם מוטבים אשר קבענו בעת פתיחת החשבון.

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות
האתר הוקם על ידי ארטוויז'ן בע"מ באמצעות מערכת ה-Truppo