זכויות בעבודה בימי אבל

זכויות בעבודה בימי אבל

במידה ונעדרתם מהעבודה עקב ימי אבל על קרוב משפחה מדרגה ראשונה, אתם זכאים לתשלום שכר מלא. שימו לב, זכות זו מוגבלת לעד שבעה ימים קלנדריים
 
החל מה-1 ביולי 2000 בהתאם לצו ההרחבה לקיצור שבוע עבודה ל-43 שעות עבודה, עובד, אשר מקיים חובת אבלות, ועובד במקום עבודתו לפחות שלושה חודשים, זכאי לתשלום עבור הימים בהם נעדר מהעבודה עקב ימי אבל. זכות זו מוגבלת ללא יותר משבעה ימים קלנדריים (לאו דווקא ימי עבודה). כלומר, ימי המנוחה השבועית נכללים בימים אלה, זאת משום שע"פ הדת היהודית, לא יושבים שבעה בשבת, ולכן אין זכאות לתשלום עבור יום זה (אלא בהוראה מיטיבה, אשר נקבעה במסגרת הסדר מיוחד שחל על העובד).
 
זכאות זו ניתנת לכלל העובדים, במקרה של פטירת קרוב משפחה מדרגה ראשונה: הורים, ילדים, בני זוג, אחים, זאת בתנאי שעבדו במקום העבודה שלושה חודשים לפחות. שימו לב, לא חלה על המעביד כל חובה לשלם לעובד בנוסף שכר בגין יום היעדרות עקב אזכרה, מעבר לימי ה"שבעה". יש לציין, כי מעבידים הכפופים להסכם קיבוצי, צו הרחבה ענפי, חוזה אישי, או נוהג אשר קובעים הוראה המיטיבה עם העובד, מעבר לקבוע בצו ההרחבה האמור, יהיו מחויבים על פי ההוראה המיטיבה.
 
קרוב משפחה של מוסלמי, אשר לרגל פטירתו זכאי עובד להיעדר מעבודתו, הינו: אב/אם, בן/בת, סבא/סבתא, אח/אחות, נכד/נכדה, בעל/אשה, דוד/דודה (קרובי דם ולא קרובי חיתון). אם נפטר קרוב משפחה של עובד מוסלמי, זכאי העובד להיעדר מן העבודה מיום פטירת קרוב המשפחה עד יום קבורתו ועוד שלושה ימים החל ביום הקבורה.

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות