המדריך המלא למשפחת הנפטר

המדריך המלא למשפחת הנפטר

מה עושים כשמישהו מת ?

מותו של אדם קרוב תופס אותנו כמעט תמיד לא מוכנים. גם אם סעדנו אותו או אותה במשך חודשים או שנים, גם אם חזרנו ושיננו פסוקים על דרך כל בשר, רגע האמת מוצא את רובנו פעורי פה וחסרי אונים. ברשימה הבאה תמצאו מידע שיסייע לכם להתארגן ברגעים הקשים – פירוט כל התהליכים שיש לבצע לאחר מותו של אדם – המסמכים הדרושים, תיאום מועד הלוויה, העברת הגופה ועוד.

שלב ראשון – תעודת פטירה

מה עושים אם אדם נפטר בביתו בנסיבות טבעיות?

הצעד הראשון הוא לצלצל למגן דוד אדום ולהזמין אמבולנס עם רופא, שתפקידו לקבוע את המוות ולהכין תעודת פטירה. בקשו לקבל תעודת פטירה מקורית ב- 3 עותקים, חתומים ע"י רופא מד"א שקבע את המוות, וכן דו"ח ממגן דוד אדום.

מה עושים אם אדם מת בביתו וקיים חשד למוות לא טבעי?

אם קיים חשד שמותו של אדם נגרם מסיבה לא טבעית ועלול להיות חשד לפלילים, יש להזמין ניידת מד"א וכן את המשטרה. קצין משטרה יגיע לבית הנפטר או למקום בו נמצאת הגופה ויבדוק את נסיבות המוות. במידה שלא יתעורר חשד לפלילים, יוכל ראש לשכת חקירות מרחבי לאשר ויתור על המשך חקירה והמשפחה תורשה להמשיך לטפל בהמשך תהליך הקבורה. בכל מקרה של חשד למוות לא טבעי, לרבות מקרים בהם לא נמשכה החקירה, תצטרך המשפחה להצטייד באישור משטרתי טרם הקבורה.

מה עושים אם אדם נפטר בבית החולים?

במקרה של פטירה בבית החולים יש להציג בפני צוות בית החולים את תעודת הזהות של הנפטר לשם קבלת תעודת פטירה. בקשו לקבל תעודת פטירה מקורית ב- 3 עותקים, חתומים על ידי צוות בית החולים. במקרה של מוות בעקבות תאונה או מוות לא טבעי מכל סיבה אחרת – יש להצטייד גם באישור משטרה.

חשוב לדעת: למשפחה הקרובה יש זכות להתנגד לניתוח שלאחר המוות.

שלב שני – רשיון קבורה

פנייה למשרד הבריאות וקבלת רשיון קבורה

החברה קדישא אינה מוסמכת לקבור מתים ללא רשיון קבורה. את רשיון הקבורה ניתן לקבל ממשרד הבריאות ללא תשלום, בהצגת המסמכים הבאים: תעודת פטירה בשלושה עותקים חתומים ע"י רופא, תעודת הזהות של הנפטר (לפעמים מספיק העתק של תעודת הזהות), ובמקרה של חשד למוות לא טבעי – גם באישור מהמשטרה.

ברוב המקרים דואגת החברה קדישא להוציא את רשיון הקבורה, ובמקרים מסויימים של פטירה בבית חולים יטפל בכך משרד קבלת החולים. במקרים בהם הועברה הגופה למכון הלאומי לרפואה משפטית באבו כביר - ידאג המכון לרשיון.

חשוב לציין כי לעתים, במיוחד כשמתרחש המוות בבית או בשעת לילה, מוטלת הוצאת רשיון הקבורה על בני המשפחה. במקרה כזה, עליכם להגיע פיזית למדור רשיונות קבורה במשרד הבריאות במחוז אליו שייך הנפטר. במידה ששעות העבודה במשרד הבריאות הסתיימו או שההלוויה נערכת באותו היום - היעזרו בחברה קדישא, בבית החולים או במספר החירום על דלת הסניף במחוז שלכם.

שלב שלישי – פינוי הגופה ותיאום ההלוויה

כיצד ולאן מפנים את הגופה ?

על פינוי הגופה להיעשות בהקדם האפשרי. הפינוי מתבצע באמצעות אמבולנס פרטי או על ידי החברה קדישא. הגופה מועברת לבית העלמין בו אמור האדם להיקבר או לבית החולים הקרוב.

מה עושים אם פינוי הגופה מתעכב?

במידה שחל עיכוב בפינוי וחולף זמן רב מאז נקבע מותו של אדם, יש לדאוג לצנן את החדר בו מונחת הגופה. על פי היהדות חשוב גם לארגן "שמירה" על המת ולא להשאיר את הגופה לבדה עד לרגע הקבורה.

תיאום הלוויה

לאחר שקיבלתם רשיון קבורה, יש לצרף אותו ליתר המסמכים ולפנות לחברה קדישא, דרכם נעשה תיאום מועד ההלוויהרצוי לבצע את התיאום מוקדם ככל שניתן, כדי להבטיח שיהיו מספיק עובדים זמינים לקיום מלאכת הקבורה, וכדי למנוע עומס בבתי הקברות.

הקבורה נעשית בהתאם למקום מגוריו של האדם ולמקום בו נפטר. החברה קדישא מתאמת את זמן הלוויה לפי לוח הזמנים שלה, תוך התחשבות מירבית בהעדפת בני המשפחה. נהוג לקיים את הקבורה כמה שיותר סמוך למועד מותו של האדם, ולעתים אף ביום המוות עצמו.

במידה שהקבורה מתקיימת לפני שקיעת השמש (אפילו במספר דקות), נחשב יום קבורה זה ליום הראשון של השבעה.

מי זכאי לקבורה ללא תשלום בישראל?

1.תושב ישראל, שנפטר בישראל, ונקבר במקום מגוריו ;

2.תושב ישראל, שנפטר בחו"ל, ונקבר במקום מגוריו בישראל ;

באילו מקרים נידרש לשלם עבור הקבורה?

1.במקרה של רכישת חלקת קבר בעוד האדם בחיים (המחיר נקבע בהתאם לתעריפים הקבועים בחוק. התעריף שונה ממקום למקום)

2.כאשר מדובר בקבורה ב"חלקה חריגה" (חלקה שסומנה על ידי המוסד לביטוח לאומי כחריגה)

3.קבורה המתבצעת בבית עלמין שהוכרז כסגור לנקברים נוספים (בית עלמין שהוכרז שנסגר בשל מחסור במקום) תושב ישראל שמת ומשפחתו אינה מעוניינת לקבור אותו במקום מגוריו.

לסיכום - מהם המסמכים שתדרשו להציג בתהליך הקבורה?

במקרה של מוות טבעי בבית או ברחוב:

1.תעודת פטירה מקורית ב - 3 עותקים, חתומה ע"י רופא מד"א שקבע את המוות

2.דו"ח מגן דוד אדום

3.תעודת זהות של הנפטר (לעתים מספיק צילום של התעודה)

4.אם נסיבות המוות חשודות - יש להשיג אישור מהמשטרה על העדר חשד פלילי.

במקרה של מוות שהתרחש בבית חולים:

1.תעודת פטירה מקורית ב - 3 עותקים, חתומה ע"י צוות בית החולים.

2.תעודת זהות של הנפטר (לעתים מספיק צילום של התעודה)

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות