ביטוח לאומי - דע את זכויותיך! כתבה רביעית בסדרה - שיקום מקצועי לאלמן/ה

ביטוח לאומי - דע את זכויותיך! כתבה רביעית בסדרה - שיקום מקצועי לאלמן/ה

אלמנים ואלמנות המוכרים על ידי אגף שאירים בביטוח לאומי, או שבן זוגם נפטר בתאונת עבודה, זכאים לשיקום תעסוקתי הכולל ייעוץ, אבחון, הכשרה מקצועית ואף ליווי בהשמה לעבודה, זאת בתנאי שהם עומדים בתנאים הבאים:

  • הם חסרי מקצוע או שאינם יכולים להתפרנס ממקצועך כדי מחייתם.
  • הם זקוקים להסבה מקצועית עקב ההתאלמנות.
  • הם אינם זכאים להכשרה מקצועית לפי חוק אחר.
  • הם מתאימים, לדעת פקיד השיקום להכשרה מקצועית, בשים לב לרמת השכלתם, למצב בריאותם ולכושרם הגופני.

במידה ואתם עונים על תנאים אלה, פקיד שיקום יסייע לכם בבחירת מסלול לימודים ותעסוקה, תוך התייעצות עם אנשי מקצוע רלוונטיים. משך הלימודים ואופיים יקבעו על פי סוג המקצוע שיבחר.

תשלומים מהביטוח הלאומי במהלך הלימודים

במהלך הלימודים, ישלם לכם הביטוח הלאומי דמי מחיה ותשלומים נוספים (זאת בנוסף על קצבת שאירים או קצבת התלויים). סכום דמי המחיה נקבע בהתאם למספר שעות הלימוד בשבוע (מינימום 9 שעות), מספר הילדים התלויים בכם והמרחק ממקום המגורים למקום לימודים. הסכום הוא בשיעור שנע בין 25%-50% מהשכר הממוצע במשק.

נוסף על דמי המחיה, אתם זכאים להחזר של שכר לימוד, נסיעות בתחבורה ציבורית, ספרים וכלי לימוד ושיעורי עזר בהתאם לצורך. אם מקום הלימודים מרוחק ממקום מגוריכם יותר מ-40 ק"מ, ואתם לנים מחוץ לבית לצורך הלימודים, אתם זכאים להשתתפות בהוצאות הלינה. בנוסף, מסייע הביטוח הלאומי ומעניק שירותי הנגשה לנכים, כגון תרגום בשפת הסימנים, תמלול והקראות.

עם תום הלימודים, פקיד השיקום יסייע לכם במציאת עבודה. אגף השיקום עובד בשיתוף עם כמה חברות השמה המתמחות בשילוב אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה.

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות