ביטוח לאומי - דעו את זכויותיכם! מענק פטירה ומענק שאירים - כתבה שניה בסדרה

ביטוח לאומי - דעו את זכויותיכם! מענק פטירה ומענק שאירים - כתבה שניה בסדרה

מענק פטירה ומענק שאירים - כתבה שניה בסדרה

נוסף על הכאב והאבל העמוק, למותו של אדם קרוב יש גם השלכות כלכליות. לפעמים המשפחה מאבדת חלק נכבד מההכנסה החודשית. זאת בנוסף להוצאה כספית החד פעמית הכרוכה בהוצאות הקבורה: מימון מצבה, תשלומים שונים לחברה קדישא, ועוד. לכן חשוב לדעת, לאיזה כספים מן הביטוח הלאומי זכאים בני משפחתו של הנפטר.

מענק פטירה - שאירים

אם נפטר מי שקיבל מהביטוח הלאומי קצבת זקנה, קצבת שאירים, קצבת נכות כללית או קצבה לשירותים מיוחדים לנכים, ישולם מענק חד-פעמי למי שהיה בן זוגו של הנפטר בשעת פטירתו. באין בן זוג, ישולם המענק לילדו של הנפטר , ובלבד שהילד עונה על הגדרת ילד על פי חוק הביטוח הלאומי. מענק הפטירה משולם בדרך כלל באופן אוטומטי ואין צורך להגיש תביעה. סכום המענק הוא - 8,757 ש"ח (החל ב- 01.01.2014).

לפרטים נוספים הקליקו.

מענק שאירים

תשלום חד פעמי המשולם במקרים הבאים:

  • אלמן או אלמנה שעדיין לא מלאו להם 40 שנה ואין עמם ילדים.
  • אלמן שקיבל קצבת שאירים כאלמן שיש עמו ילד, ומאוחר יותר כאשר הילד אינו עונה כבר להגדרת ילד על פי חוק הביטוח הלאומי, תיבדק זכאותו של האלמן לקצבת שאירים או למענק על פי הכנסותיו.
  • לאלמן שאין עמו ילד בעת הפטירה, וקיבל קצבת שאירים לראשונה מכיוון שהכנסותיו היו נמוכות, ומאוחר יותר הכנסותיו גדלו מעל ההכנסה המרבית, תיפסק זכאותו לקצבת שאירים וישולם לו מענק שאירים.

שיעור המענק - סכום של 36 קצבאות שאירים חודשיות.

לפרטים נוספים הקליקו.

 

אינדקס נותני שירות
בחר אזור ועיר בארץ
חיפוש חופשי

הכתבות הנצפות ביותר

מלחמה =טראומה= פוסט טראומה

איך מתמודדים עם טראומה שנהפכת לפוסט טראומה?

משפחות שכולות בזמן מלחמה

משפחות שכולות בזמן מלחמה

לרשימת הכתבות המלאה לחץ כאן

הכתבות הנצפות ביותר

משפחות שכולות בזמן מלחמה – כל דרכי ההתמודדות עם האבל, הזכויות, המענקים והתמיכה

לצד ההתמודדות הנפשית בתור הורים, בני זוג, משפחה וחברים, פעמים רבות אובדן של אדם קרוב משמעו אובדן של הכנסה ופגיעה ביכולת לעבוד ולכלכל את המשפחה. במצבים חמורים, יתכן מאוד וגם נאלצתם להתפנות מביתכם, מה שמקשה על האובדן אף יותר. בעקבות זאת, המדינה מציעה מגוון של מערכי סיוע ותמיכה במקרים מעין אלו. ראשית, ניתן לפנות ישירות אל ביטוח לאומי באמצעות קו חירום לסיוע למשפחות שכולות, שמספרו 02-6269999 או לחמ"ל משפחות שכולות בטלפון 053-7471412.

אלמנים ואלמנות, שימו לב: תביעה לקצבת שאירים מומלץ להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפטירה של בן /בת זוגכם

אלמנות ואלמנים רבים אינם מודעים לזכאותם לקבל קצבת שאירים מביטוח לאומי. הקצבה מוגדרת, יחד עם קצבת ילדים וקצבת זקנה, "קצבה אוניברסלית", החלה על כלל האזרחים, ללא הבדל מעמד או הכנסה

לרשימת הטיפים המלאה לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות